Penghu @ Taiwan

taavi kirjutas on Saturday Oct 10, 2020 rubriigis surfikohad

Tanel Põld kirjutas Taiwanil. Suur aitäh maailma avardamise eest!

Olen viimased talved veetnud Taiwanis, Penghul ja panin lühikese kirjelduse kokku… ehk pakub veel kellelegi huvi.

Penghu, Taiwan

Üks päriselt tuuline koht!

Tuuleperiood on oktoobrist märtsini. Oktoober veel päikseline ja lühike kalipso või shortsid isegi ok. Vesi soe, paljajalu täiesti ok, aga NE tuul kisub talve edenedes jahedaks ja taevas pilvisemaks, siis on 4mm kumm mugav.

Hooajal on tuul ca 30 – 50 sõlme, ühtlane. Ehk siis 3.0, 3.5, 4.0 peaks enamikel juhtudel piisav olema. Ilmselt üks parim tugeva tuule spot maailmas.

Kui lennata Taiwani kamadega koos on mõistlik minna läbi Kaohsiungi või Taichungi, siis ei pea Penghule pääsemiseks lennujaama vahetama. Lennuühendus Penghu (Magong) <->Taiwan on väga hea. Laud ei pruugi kohaliku lennu pagasisse mahtuda, aga siis saadetakse transalennukiga.

Hea koht purjelaudurile elamiseks on Liquid Sport Penghu, seal käib peamine hängimine. Rendikas on neil kah olemas, ainuke saarel, värsked Severne ja Starboardi kamad. Perenaine teeb suurepärast Taiwani sööki ja õlut saab lähedal asuvast sevenilevenist ööläbi.

Ei ole piltilus palmisaar vaikses ookeanis, kus sesside vahel saab rannas pikutada ja vastassugupoolt vahtida, aga hard core purjelauduritele suurepärane valik.

Kohalikud on super lahked, kuritegevus puudub.

Peamised lainespotid (vt kaardilt):

Longmen
Kes mõlemat külastanud ütleb, et umbes nagu Pozo ainult, et tuult on rohkem.

Bird Island
Mine ainult koos kohalikega. Ca 7 km sõit üle mere. Ilusad pikad liinid ja lihtsasti sõidetavad. Kõrgus vast üle masti, aga eks oleneb tuulest.

Siledat vett leiab kah Penghul piisavalt, et friistaili ja slalli ja muud omapärast teha.
RS:X 35 sõlme, ei olnud ilus vaatepilt, ainult kohalikud lõpetasid 🙂

https://www.windguru.cz/506083


Paar pilti kah kohalikest, Alex ja Howard.

Polakow at Cloudbreak, Fiji

taavi kirjutas on Wednesday Aug 28, 2013 rubriigis surfikohad, videod

surfikoht: Cloudbreak

Goya, Quatro ja MFC peakorter Hawaiil

taavi kirjutas on Monday Nov 21, 2011 rubriigis surfikohad, uudised, videod

Mõnus ülevaade Goya/Quatro/MFC peakorterist ja inimestest seal sees. See eraldi ruum, kus nad JP ja Starboardi kleepse hoiavad, oli päris lustakas. Ja järgmises osas näidatakse ehk Quatro/Goya kontorit ka : )

surfikoht: Quatro International, Goya Windsurfing

Vienna – Under the bridge

taavi kirjutas on Saturday Sep 3, 2011 rubriigis surfikohad, videod

Viinis on mõnus vabastiilikoht otse keset linna.

surfikoht: Under the bridge

El Puerto de Santa Maria, Cadiz

jaanus kirjutas on Tuesday Apr 28, 2009 rubriigis pildid, surfikohad

See koht sobib eelkõige slaalomi või mõne muu rajasõidu harrastajatele. Aegajalt on ka võimsaid laineid, kuid ideaalsed lainesõidutingimused puuduvad. Siiski, väga edukalt saab harrastada ka lainelauasõitu. Temperatuur sõltub tuulesuunast ja on väga erinev. Suvel on Levantega, mis puhub idast, umbes 35 kraadi ja läänest puhuva Ponientega umbes 25 kraadi sooja. Talvel vastavalt ca. 25 / 15 kraadi. Kevadel kohaloldud 19 päevast olid 19 tuulega – tõsi küll, kolmel päeval oli nõrk formula-tuul. Neljal päeval sai sõita pisikeste 4-5 m2 purjedega, ülejäänud olid mõnusad slallipäevad tuulega 7-8 m/s. Kolmel päeval puhus Levante (soe, natuke pagiline, tugev maatuul), 16 päeval puhus Poniente (ühtlane meretuul). Kuna tegemist on suhteliselt suletud lahega, on veetemperatuur lähedalolevate sõidukohtadega (Tarifa, Canos de Mecca, Bolonia) võrredles soojem.

fotograaf: Jaanus Ree
surfikoht: El Puerto de Santa Maria

Purjelauaga vetteminekuks on üldiselt kaks kohta, kuigi ka alternatiivid on võimalikud:

Neist esimene on jahtklubi “Puerto Sherry” mida peetakse kohalikuks surfiklubiks. Rigada saab rohelisel vaibal, pärast sõidupäeva saab kamada mageda veega ära pesta ja varustust luku taga hoida (avatud 10-14 ja 15-20). Kui kamade “kuuri”-panemisega hiljaks jääd ei huvita see kedagi. Seetõttu soovitan riideid mitte kuuri jätta, muidu võib juhtuda, et pead kalipsos koju jalutama (kamad saab siis kaatritesse katete alla peita). Vetteminekuks on betoonist kaldtee, mis asub lainete eest kaitseks mõeldud kivimüüride vahel ja seal on põrkav ning pagiline tuul. Poniente puhul saab tihti näha kuidas välja merele ja tagasi kaldale lihtsalt ujutakse koos purjelauaga.

Teiselpool linna asuvas ilusas Valdelagrana liivarannas käivad kohalikud väikeste asjade ja lohedega sõitmas. Seal saab rigada kivisillutisest tehtud promenaadil ja sügavaks läheb võrdlemisi kiiresti. Rand on avatud Poniente’le. Levantega on seal maatuul ja siis käiakse speed’i sõitmas.

Linnas on mitmeid vaatamisväärtusi: loss, härjavõitlusareen, kirik, ilus rannapromenaad. Tore oli see, et randa ja linna lahutab korralik park, kus palava ilmaga külmadel kivipinkidel varju saab otsida. Mõnes kohas on isegi avatud wifi.

Kasulik on hispaania keelt osata. Mitmel korral tuli välja, et vaatamata inglise keele oskusele seda lihtsalt ei räägitud. Parim oli siiski see kui tellisin hispaania keeles Queso burgeri ja sain kaks saia ja juustutüki. Ei julgenud sealt restoranist endale rohkem süüa tellida ning läksin järgmisesse, kus palve peale “chicken please” serveeriti hoopis kala.

Kohalik ööelu tasub kindlasti vähemalt korra läbi teha. Kõigepealt populaarne ühiskondlik…, mis on mõeldud odava alkoholi tarbimiseks ja sõpradega kokkusaamiseks. Edasi pubidesse ning hiljem klubidesse.

Playa Zicatela

taavi kirjutas on Monday Mar 9, 2009 rubriigis surfikohad, videod

Suur tänu Liinale, kes kirjutas meile Playa Zicatela'st.

Playa Zicatela on kuulus Mexican Pipeline’i nimelise surfivõistluse poolest, mis toimub veebruaris. Algajatel on hea aeg sinnaminekuks detsembrist aprillini – siis on kuiv ning lained on keskmised. Ise soovitan minna mai keskpaigast novembrini, mil algab vihma- ja orkaanide hooaeg. Õhtuti on head tuuled ja lained on eriti suured, kuid samas on need ka väga kiired, järsud ja ohtlikud. Paljud on sealt omale eluaegseks kaaslaseks ratastooli saanud. Tänu väga tugevale tagasivoolule on niisama vees sulistada ja ujuda võimatu ja ka keelatud. Tegemist on siiski kohaga, mis on mõeldud tõsistele surfihuvilistele, mitte perega puhkama minejatele. Augustis ja novembris on Playa Zicatela’s ka rahvusvahelised võistlused.

Randa ääristavad pubid, klubid ja majutuspaigad. Öömajaks soovitan ranna ääres asuvat hotelli nimega Rockaway, mille omanik on ümber maailma rändav vana surfiguru. Kui keegi niigi odavat hinda veelgi allapoole soovib kruvida (juhul kui minek pikemaks ajaks), või muidu täpsemat infot soovib, siis aitan hea meelega. Kontakt: Liina Gross 51 255 92.

Rendikama on ka väga odav, rääkimata autorendist ja muudest kuludest ning eriti mõnus on see, et tegemist ei ole meeletu turistikaga. Plaastrid ja muud arstiasjad tuleb ise kaasa võtta ning malaariavastane süst tasub ka enne ära teha. Parim lähim arstiabi asub USAs.

Playa Zicatela läheduses on veel kaks väga spetsi kohta: Kiddie ja Point.

surfikoht: Playa Zicatela

Salinas de Arinaga

kris kirjutas on Saturday Feb 14, 2009 rubriigis pildid, surfikohad

Gran Canaria seostub ennekõike Pozo ja hullumeelsete hüpetega. Kuid vähesed teavad, et Pozost paari kilomeetri kaugusel,  Mosca Point’ist veidike põhja pool, asub algajale surfarile ja vabastiilijale suurepärane siledaveeline sõidukoht, mida tuntakse nime all Salinas de Arinaga. Paljud surfiklubid, nagu näiteks Cutre, on valinud just selle ranna oma algajakoolituste läbiviimiseks. Ainsaks miinuseks on suvel kohati liiga tugev sideshore tuul. See võib tekitada kogenematule sõitjale raskusi tagasi kaldale pääsemisel, seda juhul, kui ta on liiga kaugele merele sattunud. Nädalavahetustel võib liiklus Salinas’es olla üsna tihe, kuna see on paljude surfiperede lemmikpaik, kes armastavad seal päikest ja purjelauasõitu nautida.

fotograafid: Indrek Kalme, Indrek Susi, Kristjan Kiisk, Markko-Rollin Põdra
surfikoht: Salinas de Arinaga

Mosca Point

kris kirjutas on Thursday Feb 12, 2009 rubriigis surfikohad, videod

Suur tänu Ingvarile, kes kirjutas meile Mosca Point’ist.

Mosca Point asub Pozo Izquierdo'st linnulennult täpselt 1,5 km kaugusel. Põhimõtteliselt ainuke ja kõige mõistlikum viis sinna saada on krüssates ja see võtab aega umbes 15 minutit. See on väga kõva down the line veivamise  koht, kus parimal juhul võib saada sileda laine peal isegi 10 bottom turn’i. Selleks, et Mosca toimiks, on vaja teatud tingimusi. Parim tuulesuund on N ja veetase võiks olla madalamapoolne (ehk selline pool low tide). Laine peab Pozos olema keskmisest suurem (umbes 2 meetrit), et see Mosca Point’is normaalse kuju võtaks ja murduma hakkaks. Põhi on päris kivine ja madal (volcanic rock).

Kui istud restoranis ja kohalikud lähevad alla platvormile ja näitavad näpuga ühe koha suunas, siis on arvata, et Mosca töötab. Rahvast pole seal ka väga palju, sest mittekohalikud millegipärast kardavad väikeste asjadega nii kaugele krüssata.

Loe ka Lauri kirjeldust oma esimest ja loodetavasti mitte viimasest päevast Mosca Point’is.

Selle video esimene pool on filmitud Mosca Point'is:

surfikohad: Mosca Point, Pozo Izquierdo

Juan Grande

kris kirjutas on Thursday Feb 12, 2009 rubriigis pildid, surfikohad

Juan Grande on väga põnev salaspot juhul kui tunned end lainetes juba kindlalt!

Nii et kui oled Gran Canarial tasub silm peal hoida lõunast tulevatel swellidel – selle suunaga hakkab riff tööle. Kirdetuulega tasub olla ettevaatlik, kuna tuul on enamasti väga nõrk ja laine samas päris jõuline. Madal riff on seal alati sind ootamas, ise olen seal väljunud nagu sõjast! Parim on tõenäoliselt lõunatuul (side-onshore, paremalt).

fotograaf: Indrek Kalme
surfikoht: Juan Grande

Dahab

kris kirjutas on Friday Jan 30, 2009 rubriigis pildid, surfikohad

Tänu odavatele reisipakettidele ning korralikule tuulegarantiile on Dahabist saanud paljude Eesti surfarite talvine pelgupaik. Dahab pakub sõidutingimusi nii algajatele kui ka maailma vabastiilitippudele. Mitmed surfiklubid ning laenutused teevad seal surfamas käimise imelihtsaks. Lisaks rendivarustusele saab nendelt soovi korral ka õpetussõnu mistahes tasemel.

Surfata saab Dahabis kolmes erinevas tsoonis:

  • siselaht – siin sõidab enamus surfaritest. Kõvema tuule puhul võib laht muutuda väga chopiseks, ning kui lisada sellele veel teiste surfarite poolt tekitatud lainetus, siis sobib see ala peamiselt niisama triibutamiseks. Vabastiili harjutamine võib osutuda raskeks tänu tihedale liiklusele ning chopile.
  • speed’i tsoonist on saanud freestylerite kogunemispaik. Siselahest välja sõites jõuad väikese poolsaare taha, kus avaneb ilus vaatepilt peegelsiledale veele. Kuna tuul puhub üle maajupi, on siin tõesti supertingimused vabastiiliks. Ettevaatlik tasub olla sinnasõites ning tagasitulles, kuna tuleb ületada väga kuri ja madal riif. Ei soovita seal uimest ilma jääda, eriti kuna seal puhub maatuul.
  • “lainetsoon” – jätsin selle meelega jutumärkidesse, kuna tegu on kahtlasevõitu tingimustega. Sinna jõudmiseks on vaja sõita välja avamerele, kus tuule suuna ning hoovuse tõttu on väga ohtlik. Kui midagi peaks juhtuma, siis ainuke lahendus on päästepaat. Seetõttu ei lubata sinna omapäi sõita. Tingimused ei kannata samuti kriitikat – onshore tuul ning avamerelainetus ei vasta just lainesõidu ideaaltingimustele.

fotograaf: Jaanus Ree
surfikoht: Dahab